Gymnasium Celeanum laat nieuwsgierige groep 8-leerlingen op expeditie gaan
24 september 2026 | Nieuwsgierige groep 8-leerlingen die niet kunnen wachten om nieuwe dingen te ontdekken, krijgen ook in 2026 weer de kans om kennis te maken met Gymnasium Celeanum. Na een succesvolle eerste editie krijgt Expeditie Odyssee een vervolg. Het programma is speciaal ontwikkeld voor leerlingen met een havo/vwo- of vwo-advies die graag leren, veel vragen stellen en behoefte hebben aan extra uitdaging.
Tijdens de eerste editie in 2025 maakten ongeveer zestig leerlingen uit groep 8 van scholen binnen en buiten Zwolle kennis met het gymnasiumonderwijs. Niet via een voorlichtingsavond of een brochure, maar door het zelf te ervaren. In zes middagen stapten zij in de wereld van het Celeanum en volgden zij lessen alsof ze al op de middelbare school zaten.
Ruimte voor nieuwsgierigheid
Expeditie Odyssee is ontstaan vanuit een eenvoudige gedachte: sommige leerlingen zijn enorm nieuwsgierig. Ze stellen vragen, willen weten hoe dingen werken en kijken uit naar wat ze nog meer kunnen ontdekken. Het programma biedt hen de ruimte om die nieuwsgierigheid verder te verkennen en alvast te proeven aan het voortgezet onderwijs. De deelnemers maken kennis met vakken als Latijn, natuurkunde, aarderijkskunde en filosofie.
“Het is mooi om te zien hoe leerlingen steeds enthousiaster worden en elkaar uitdagen om door te vragen en verder te denken,” vertelt Martine de Haan van Gymnasium Celeanum.
Leren van en met elkaar
Een bijzonder onderdeel van Expeditie Odyssee is de rol van leerlingen van het Celeanum zelf. Komend jaar verzorgen Thirse/Gijs natuurkunde, Driso en Ferre Latijn en filosofie en aardrijkskunde wordt gegeven door Francijn, Melle, Sanne en Jin Hue. Daarbij worden zij ondersteund door docenten.
Voor de groep 8-leerlingen maakt dit de ervaring extra waardevol. Zij krijgen niet alleen een indruk van de lessen, maar ook van de leerlingen die dagelijks op het Celeanum rondlopen. Tegelijkertijd laat het zien hoeveel verantwoordelijkheid en vertrouwen leerlingen binnen de school krijgen.
Een eerste stap in een ontdekkingsreis
Voor veel deelnemers is Expeditie Odyssee meer dan een kennismakingsprogramma. Het biedt een eerste kijkje in een leeromgeving waar vragen stellen, onderzoeken en ontdekken centraal staan. Leerlingen ontmoetten leeftijdsgenoten met dezelfde nieuwsgierigheid en krijgen de kans om nieuwe interesses te ontdekken.
Met de voortzetting van Expeditie Odyssee in 2026 wil Gymnasium Celeanum nog meer nieuwsgierige leerlingen laten ervaren wat het gymnasium te bieden heeft. Zo kunnen zij alvast proeven aan het voortgezet onderwijs en ontdekken welke uitdagingen en mogelijkheden bij hen passen.
